Zdjęcia dla Urzędu Dzielnicy w celach promocji.
Biblioteka, tworząc KOLEKCJĘ NIEMCEWICZOWSKĄ, od
dziewięciu lat realizuje wysoko ocenianą edycję nie publikowanych dotąd dzieł swego Patrona.
Oddział Zbiorów Regionalnych przy Bibliotece Publicznej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy utworzono w 2014 roku. Do głównych zadań Oddziału należy gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów; działalność edytorska i wydawnicza, digitalizacja archiwaliów; działalność wystawiennicza, tworzenie wirtualnego Muzeum Ursynowa oraz działalność informacyjno- edukacyjna.
Ekspozycja: „Gabinet Juliana Ursyna Niemcewicza” jest aranżacją miejsca pracy pisarza z czasów jego pobytu w pałacyku w Ursynowie w latach 1822-1831. Zabytkowe meble, przybory pisarskie i księgozbiór uzupełniono o kopie obrazów, rycin, map i rękopisów, co tworzy niepowtarzalny nastrój dawnej siedziby polskiego szlachcica.
„Pokój Alternatywy 4” to rekonstrukcja typowego wnętrza mieszkalnego w bloku z wielkiej płyty z okresu powstawania dzielnicy Ursynów. Symboliczny początek funkcjonowania nowego, stołecznego osiedla mieszkaniowego wyznacza data 8 stycznia 1977 r., kiedy to Edward Gierek wręczył pierwszemu lokatorowi klucze do upragnionego mieszkania w bloku przy ulicy Puszczyka 5. Z tego właśnie czasu pochodzi wyposażenie pokoju, na które składają się m.in. osławiona meblościanka z solidnie wyposażonym barkiem czy telewizor, radio i adapter marki „Unitra”. Całość dopełniają kadry z kultowego serialu Stanisława Barei pt. „Alternatywy 4” oraz motto jednego z odcinków: „Entuzjazm + plan = mieszkanie”.